2023.12.01
Nem csökkentette a gáz árát a kormány, inkább kiveszi az MVM-ből a profitot
Az egyik kezével 721 milliárd forint támogatást nyújtott a kormány az állami energiacégnek, az MVM-nek az adófizetők pénzéből a rezsicsökkentés miatti veszteségek ellentételezésére, a másikkal most visszavesz 309 milliárdot osztalék formájában.
Teheti, mert az MVM jól keresett az átlag feletti mennyiséget fogyasztó lakosságnak kitalált piaci gázáron.
A magyar állam 309 milliárd forintot kivesz az MVM Energetika Zrt.-ből osztalékelőlegként - döntött az energetikai cég egyedüli tulajdonosa, "tekintettel az MVM Csoport 2023. évi eredményességére és stabil pénzügyi pozíciójára." A Budapesti Értéktőzsde honlapján megjelent közleményben az első féléves mérlegre, az elért 209 milliárd forint adózott eredményre hivatkoznak, ami "főként a külföldi versenypiaci szegmens eredményének köszönhető."
Az elmúlt években az állami tulajdonos szerényen szedegette ki a pénzt osztalék formájában az energiaóriásból: a 2021-es év után 7,5 milliárd, a tavalyi év után 108 milliárd forint kifizetéséről döntött. Utóbbi döntés nem is olyan régen, 2023 április végén született, tehát bő fél évvel a mostani bejelentés előtt. Az idei első féléves eredmény alapján bemondott
309 milliárd forintos pénzkivétel nemcsak gyorsan jött, hanem többszöröse is az eddigieknek, nagy változásnak kellett tehát a háttérben történnie. Energetikai szakértőket kérdeztünk a hivatalos magyarázatról: tudomásuk szerint milyen bravúrt hajthatott végre az MVM a külpiacokon?
Érthetetlen, hogy a csoportnál egyszerre csak ilyen komoly külföldi nyereség lett, amiből 309 milliárdot ki tud venni a magyar állam - hitetlenkedett Pletser Tamás, az Erste Bank olaj- és gázipari elemzője. Az MVM 100 százalékos tulajdonában álló innogy Česká republika (iCR) valóban Csehország egyik legnagyobb földgázkerekedő cége, ám az ilyen jellegű kereskedelmi tevékenységnek rendszerint alacsony - átlagosan 1-3 százalékos - haszonkulcsa van, normál üzletmenet mellett nem lehet százmilliárdokat magyarázó haszonkulcsot elérni.
Összességében csak spekulálni lehet a kifizetés hátteréről, mivel az állami vállalat esetében voltaképpen átláthatatlan, hogy melyik üzletágból és milyen módon vesznek ki pénzt. Ám, hogy az MVM exporttevékenysége annyira erős lenne, már csak azért is nehezen hihető, mert Magyarország nettó áram és gázimportőr, miközben az Energiaügyi Minisztérium is rendszeresen hangsúlyozza, hogy a belföldi földgáztárolók töltöttsége megközelíti a 100 százalékot. Vagyis a külföldről - elsősorban Oroszországból - megvásárolt gázt feltöltötték a tárolókba, és nem látszik, hogy eladták volna - magyarázta Pletser.
Forrás: 24.hu / abc24 media