2024.05.10
Ezt az akkugyártáshoz használt mérget találták a gödi szennyvízben - Különösen veszélyes
A Greenpeace mintát vett a a gödi üzem mellé nagy mennyiségben távozó vízből, melyben magzatkárosító oldószert találtak.
A Greenpeace számolt be oldalán arról, hogy a gödi Samsung gyár által is használt városi kommunális szennyvízcsatornába magzatkárosító NMP-oldószer került - szúrta ki a szeretlekmagyarorszag.hu.
A környezetvédők februárban vettek mintákat a gödi üzem mellé nagy mennyiségben távozó vízből, melyben a vizsgálatok szerint NMP-oldószert találtak. Ezután a Greenpeace adatigényléssel fordult a DMRV Duna Menti Regionális Vízmű Zrt-hez, a atasztrófavédelemhez, a Pest Vármegyei Kormányhivatalhoz, illetve Göd Város Önkormányzatához.
A hatóságoktól érdemi válasz eddig nem érkezett, a DMRV Zrt. viszont az adatigénylésre az alábbi információt küldte a zöldszervezetnek:
"2024. február 21-én a Csomád, Göd-Újtelep településrész és a Samsung SDI Magyarország Zrt. gödi gyárának szociális szennyvizét szállító gödi közüzemi szennyvízelvezető hálózaton, a hálózatba került lakossági eredetű csatornaidegen anyagok által okozott dugulás következett be. A dugulás következtében városi-kommunális eredetű szennyvíz lépett ki felszínre a Göd, "Bócsai körforgalomnál" - ez a körforgalom mellett lévő szántó területre is kijutott. A kérdéses esemény során csőtörés nem történt - állítják.
A gödi Samsung SDI gyár a bírósági döntés következtében jelenleg nem hatályos környezethasználati engedélye tiltja, hogy a kommunális szennyvízbe toxikus anyagok kerüljenek, illetve technológiai szennyvíz sem kerülhet bele.
"Elfogadhatatlan, hogy a Samsung által is használt kommunális csatornába akkumulátorgyártáshoz használt magzatkárosító mérgek jutottak. Követeljük, hogy a hatóság vizsgálja ki ezt az esetet, legyen jogi következménye a szennyezésnek, indítsanak vizsgálatot, hogy továbbra is fennáll-e ez a szennyezés, és tegyenek azonnali lépéseket, hogy a jövőben ne történhessen meg hasonló szabálytalan kibocsátás. Követeljük továbbá, hogy a környezetvédelmi hatóság szerezzen érvényt a bíróság döntésének, és hatályos környezethasználati engedély hiányában azonnal állítsák le az akkumulátorgyár működését, különösen hogy a Greenpeace mérései alapján feltételezhető, hogy az üzem már eleve nem tartotta az engedélyben előírtakat" - szögezte le Simon Gergely, a Greenpeace Magyarország vegyianyag-szakértője.
Forrás: propeller.hu / abc24 media