2024.11.21
Az Év Kiállítása 2024 díj nyertese a Magyar menyasszony és a Bűvészinasok című tárlat
A Pulszky Társaság - Magyar Múzeumi Egyesület Budapesten, a Hagyományok Házában 2024. november 19-én adta át Az Év Kiállítása 2024 díjakat, a zsűri által legjobbnak ítélt Magyar Nemzeti Múzeumnak és az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézetnek.
A Társaság által 2010-ben alapított, évente adományozott kitüntetés célja, hogy a muzeális intézmények kiállításainak újszerűségét, a közönséggel való kapcsolatteremtő és kommunikációs képességét, tudományos felkészültségét és kreativitását elismerje. A díjátadót Műhelyek, alkotók és találkozások - múzeumi kiállítások és élő hagyomány címmel szakmai konferencia követi.
A díjátadó ünnepség Both Miklós, a házigazda intézmény főigazgatója, Vincze Máté, a Kulturális és Innovációs Minisztérium közgyűjteményekért és kulturális fejlesztésekért felelős helyettes államtitkára és Bereczki Ibolya, a Pulszky Társaság - Magyar Múzeumi Egyesület elnöke köszöntőjével kezdődött, majd Katona Júlia, Az Év Kiállítása bíráló bizottságának elnöke összefoglalója után Vincze Máté, Both Miklós, Katona Júlia és Bereczki Ibolya adta át az elismeréseket.
A választás nem volt könnyű, hiszen még soha nem kellett ennyi jelölt közül választania a zsűrinek. A 10 millió forint bekerülési költség alatti kategóriában 9, míg a 10 millió forint bekerülési költség feletti kategóriában 19 pályázat érkezett. Közülük a bíráló bizottság döntése alapján 19 pályázó jutott be a második fordulóba. (A zsűri tagjairól és a pályázókról itt olvashat, a jelöltek kiállításait pedig a www.magyarmuzemok.hu Az év kiállítása rovatában ismerheti meg.)
A 10 millió Ft bekerülési költség alatti kategóriában az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet a Bűvészinasok. A 70 éves Astra Bábegyüttes és a 30 éves Maszk Bábszínház című, a bábművészet népszerűsítését célzó, szenvedélyes elkötelezettséggel, lelkesedéssel és kreatívan megvalósított, magas színvonalú időszaki tárlatáért nyerte el Az Év Kiállítása 2024 elismerést.
A 10 millió bekerülési költség feletti kategóriában Az Év Kiállítása 2024 elismerést a MNM KK Magyar Nemzeti Múzeum érdemelte ki a Magyar Menyasszony című tárlatáért. A sikeres időszaki kiállítás a magyar történelmet, a közelmúltat és a jelent úgy kötötte össze, hogy a múzeumi gyűjteményeket és a kurrens közösségi gyűjtést kifinomult és elegáns időszaki kiállítás formájában egyesítette.
A következő, további magas elismerést a dicsérő oklevelek jelentették. A Hagyományok Háza - Magyar Népi Iparművészeti Múzeum Szecesszió, Art Deco, Népművészet - Női lélek, népi formák című időszaki kiállításáért, a Szabadtéri Néprajzi Múzeum A kockaház. Lakóház, életforma és annak reprezentációja a Kádár-korban című időszaki kiállításáért vehetett át dicsérő oklevelet. A debreceni MODEM Modern és Kortárs Művészeti Központ a Hanyas vagy? című, a generációk közötti kulturális és művészeti párbeszédet elősegítő tárlatáért, a kaposvári Rippl-Rónai Múzeum az Újratöltve. A Rippl-Rónai Múzeum állandó néprajzi kiállításáért érdemelte ki az elismerő oklevelet.
2024-ben ismerte el először a Pulszky Társaság azokat az intézményeket különdíjjal, amelyek teljesítménye egy-egy speciális szempontból hosszútávon is inspiráló lehet. A legjobb bemutatkozó videó, film montázs kategória különdíját a fertődi Esterházy-kastély vehette át az Átváltozások - A magyar Versailles három évszázad tükrében című állandó kiállítás bemutatkozó videójáért, amely kiemelkedő színvonalon prezentálta a főúri kastély restaurált belső tereiben megrendezett tárlatot. A legtalálóbb cím kategóriában a budapesti Ludwig Múzeum - Kortárs Művészeti Múzeumot díjazta a zsűri a Vigyázat, törékeny. Handle with Care című időszaki kiállítás címadásáért, amely frappánsan és szellemesen tükrözte a tárlat kulcsfogalmainak, mint a gondoskodás, funkcionalitás, múzeum és kommunikáció összefüggéseit. A legjobb látvány (installáció, grafika, megjelenés) kategóriában a csongrádi Tari László Múzeum kapta az elismerést. A Csongrád, a Fekete vár virága című állandó kiállítás a város térsége történelmének feldolgozása, gazdag régészeti leleteinek, tárgykultúrájának látványos bemutatása révén érdemel figyelmet. A legjobb eredeti mondanivalót (ismert témát újszerűen vagy egy nem ismert témát mutat be a közönség számára) a budapesti Néprajzi Múzeum fogalmazta meg A kétely felfüggesztése (A művész tekintete I.) című időszaki kiállításában, amikor a kortárs művészetet és az etnográfiai múzeumi gyakorlatot eredeti és lenyűgöző módon egybefűzte. A kiállítás magától értetődőn bizonyította, hogy annak szellemi dimenzióit mindig az alkotók tehetsége teremti meg. A fenntarthatósági és állományvédelmi szempontokat legjobban tükröző kiállítás kategóriában a miskolci Herman Ottó Múzeumot emelték ki a bírálók a Találmányok a földből című régészeti látványraktári tárlatának rendezése és építése közben kiemelkedően alkalmazott, fenntarthatósági elemeket is tartalmazó, a hosszú távú megőrzést biztosító állományvédelmi szempontrendszer használatáért.
A díjátadót Műhelyek, alkotók és találkozások - múzeumi kiállítások és élő hagyomány címmel szakmai konferencia követi, ahol a Hagyományok Háza és a Néprajzi Múzeum munkatársai osztották meg a témával kapcsolatos tapasztalataikat. A szakmai konferencia középpontjában az alábbi kérdések állnak: hogyan jelenik meg a kortárs művészetben - és így természetesen a múzeumok világában is - a hagyomány, milyen inspirációt kapnak a művészek, dizájnerek, látványtervezők a közösségi múlt, a díszítőművészet tárgyi emlékeitől? Hogyan működnek ezek a tárgyalkotó folyamatok a különböző műhelyekben, az alkotók műtermében vagy a kiállítótérben? Hogyan élegyütt, hogyan reflektál egymásra a múzeumi kiállítás és a közösségi hagyomány, élő(nép)művészet? A gyűjteményekben őrzött és kiállításokban bemutatott kulturális örökség mennyiben tükrözi a kortárs kézművesség, a népi iparművészet és kortárs a dizájn, építészet szövevényes kapcsolatrendszerét, s végül: melyek az ennek a folyamatnak a legfontosabb kutatási irányai? Az előadások mellett kerekasztal-beszélgetések és a pályázók villámbemutatói is színesítik a programot. A konferenciát követően a résztvevők a Hagyományok Háza kiállításaival ismerkedhetnek meg szakvezetés keretében.
A Pulszky Társaság bízik abban, hogy a szakmai konferencia és a díjakkal is elismert kimagasló színvonalon megvalósított kiállítások hozzájárulnak ahhoz, hogy az eddiginél is innovatívabb kiállítási projektek valósuljanak meg Magyarországon.
Forrás: abc24 media